
Szia!
Ha nem haragszol, az alábbiakban kiemeltekről elmondanám a véleményem.
Köszönöm szépen a véleményt, ha nem haragszol, magam is elmondom a enyémet.
Az openSUSE nem egy professzionális disztribúció - legalábbis abban az értelemben, hogy - nem jár hozzá gyártói támogatás,
Rendben van, enélkül még megvolnék.
- a fejlesztők nem garantálják a biztos működést (!),
Nomost szerinted az Enterprise termékeknél garantálják? NAGYON-NAGYON csodálkoznék, ha így lenne. El tudod esetleg küldeni a megfelelő licensz-szerződést?
- szerintem az Enterprise termékek egyfajta béta verziójának tekinthetők.
Ezt tudjuk, értjük: Itt az az üzleti modell, hogy a terméket nem saját embereinkkel teszteljük, hanem a "csóró, ingyenélő openSuse felhasználókkal". Ezzel nincs is semmi baj, sok energiát fektetnek ebbe a projektbe, nem sajnálom tőlük az ingyen munkaerőt. DE: Egy minimális IGÉNYESSÉG azért akkor is elvárható volna az openSuse-tól, hogy egy ekkora szemetet nem dob oda a nyilvánosság elé. Nincs is értelme: egy olyan rendszert, amiből öt perc használat után százával potyognak ki a bug-ok, igen nagy butaság egy nagy tesztcsapat elé odatenni. Igen rossz kihasználása ez az erőforrásoknak. Még akkor is, ha itt a tesztelő erőforrás ingyen van. Ráadasul, ez a fejlesztőkre is jelentős plusz terhet ró. Pl. szerintem az Evolution-ben közel sincs 3000 bug, hanem egyszerűen arra sincs energiájuk, hogy a dupikátumokat kiszűrjék ill. a régi függő reportokat átnézzék, aktuálisak-e még.
Szigorúan csak saját magamból kiindulva: ha ennyi _fontos_ dolgom van (pl. a 4,5 GB-nyi levél, sok munka), akkor inkább megveszem a SLED-et / Open Workgroup Suite-ot (amik ugye tesztelt, jól működő dolgok), minthogy egy _nem garantált_ működésű, a legfrissebb fejlesztésekre alapuló disztribúciót futtassak.
Erre könnyű válaszolni: nézd meg, * milyen verziójú Evolution van benne es az mennyire is használható? * milyen verziójú a gcc? * milyen gtk+ van abban? * működik ott a network manager? (nem működik, a 10.1 környékén még nem is volt ilyen, ha jól emlékszem) * működik ott a bluetooth? (nem működik) * működik ott a dinamikus képernyőfelbontás váltás (nincs, pedig gyakorlatilag nélkülözhetetlen, ha nagyfelbontású a laptop LCD-d és egy ismeretlen projektorral kell előadást tartanod) Hogy csak pár példát említsek. Egy jól belőtt szerver alkalmazásnak biztos kiváló a SLED, de egy desktopra/laptopra fejlesztői környezetnek nem alkalmas. A jelenleni (szerintem elég buta) open source fejlesztési trendek miatt KÉPTELENSÉG bármilyen modern szoftvert feltelepíteni erre a rendszerre. (Lásd alább)
Akár vissza is kérdezhetek: "miért kellett frissíteni?"
Egyszerű a válasz: mert belekényszerítik az embert!!!!! Ez egy alapvető különbség a Windows és a Linux között. A 7 évvel ezelőtt kiadott XP kiválóan használható ma is, bármilyen szoftver legmodernebb verzióját fel tudod rá telepíteni. Ezzel szemben az Linuxon az a szokás, hogy minden alkalmazás az minden eszköz, az összes lib legfrissebb változatát igényli (ha kell, ha nem), tehát egy szoftver (pl. Anjuta) lefordításához/installálásához gyakorlatilag az egész rendszert frissíteni kell. Ami kivitelezhetetlen. (Az Anjuta példájánál, gyakorlatilag újrafordíthatsz egy teljes gnome-ot forrásból. Egyszer tegyél egy próbát vele, sok tapasztalattal leszel gazdagabb!) Az egyetlen dolog amit tehetsz, hogy ragaszkodsz a lehető legfrissebb disztribúcióhoz, félévente upgrade-elsz, rászánsz egy csomó időt és közben imádkozol a Jóistenhez, hogy nem lesz totál használhatatlan a rendszer. És általában be is jön: Pl. jól latható az erőfeszítés a 10.x szériában. A 11.0 pedig egy kimondottan jó release. Apróbb hibáival együtt (majd kijavítják az Enterprise verzióban) egy nagyon szépen összerakott disztribúció, büszke lehet rá az openSuse csapat. Ezzel szemben ez a 11.1 - azt kell mondjam - szégyene a openSuse projektnek. Magam részéről biztos azt javasolnám, hogy vonják vissza ezt verziót, mert rengeteg felhasználót el fog tántorítani. És gondolják végig a fejlesztési modellt, a szoftververziók kiválasztásának szempontjait, hogy ez a fiaskó mégegyszer ne fordulhasson elő.
Ha van egy jól működő rendszerem, amit munkára használok (és nem tesztelésre), akkor azzal dolgozom, és nem arra hajtok, hogy -RCx kernel, beta Compiz és hasonló dolgok legyenek telepítve.
Dehogy akarok én beta Compiz-t. Egy hasznalható Compizt szeretnék!!!! A 11.0-ban ott volt egy ilyen. Miért cserélték ki azt valami használhatatlanra??? MIÉRT??? -RCx kernelt szintén nem akarok, de hála Istennek az még nincs az openSuse-ban. Vannak félelmeim, hogy lesz.
Kérlek ne érts félre, nem akarom, hogy úgy érezd, a problémáidért csak egy rúgást kapsz, csak a termékvonal (openSUSE, Fedora) nem újdonság, nem most kéne észbe kapni.
Tessék? Mi az pontosan, amit "nem most kéne észbe kapnom"? Igen mindig is voltak bizonyos idegesítő experimentális dolgok az egyes verziókban, de én azt láttam, hogy az openSure verzióról verzióra egyre jobban összerakott, egyre ki csiszoltabb, egyre IGENYÉSEBB. Légyszíves részletezd, mik is azok az előjelek, ami alapján észbe kellett volna kapjak, hogy ez egy IGÉNYTELENÜL összerakott disztribúció lesz. Mi változott meg a 11.0 óta? Új lett tulajdonos? Lecserélték a fejlesztőket? Nem olvastam ilyen híreket?
Hogy segítsek is, megígérem, hogy hamarosan feltelepítem egy gépre a 11.1-et, és végignézem az általad kifogásoltakat.
Kösz. Üdv: Alpár
Üdv. András
On Tue, 30 Dec 2008 17:01:15 +0100, Alpár Jüttner <alpar@cs.elte.hu> wrote:
Pont erről beszéltem az előző levelemben: Ha az openSuse olyan disztribúciónak definiálja magát, amivel nem csak "játszani" lehet, hanem professzionális felhasználásra is alkalmas, akkor nem engedheti meg (ill. nem engedhetné, hiszen láthatólag megengedi) magának, egy frissítéssel alapvető eszközök működésképtelenné váljanak.
És hasonlóképpen: egy professzionális disztribúció ilyet se javasoljon, ez egy nagyon rossz üzenet a felhasználó felé. Azt mondja, hogy a felhasználó adatainak és munkafolyamatainak az integritása a lehető legalacsonyabb prioritást élvezi.
Megint csak ugyanaz a kérdés: Ha az újabb verzió verzió "gyengébb", ezenkívül ráadásul látható új funkcióval se rendelkezik, akkor miért kellett frissíteni?
Miért nincs egy minimális minőségi elvárás az openSuse-nél, hogyha azt nem üti meg egy szoftver verzió, akkor nem teszik be a disztribúcióba?
Üdv: Alpár
-- To unsubscribe, e-mail: opensuse-hu+unsubscribe@opensuse.org For additional commands, e-mail: opensuse-hu+help@opensuse.org