Re: [opensuse-hu] váltás windows xp-ről, SUSE Linuxra
Kedves Tibor! Köszönöm a segítséget, tanácsot, bár kissé elkeserítettél. Ami eddig kiderült számomra, hogy akár erőmű van elöttem, akár egy régi gyenge gép, a windows tud nagyon lassú lenni, ezért vettem használtan ezt a laptopot, összesen 10.000 Ft-ért, mivel magammal hordozom, és van egy két hely ahol nap mint nap elmegyek, és nem igazán biztonságos. Több megfontolásból tettem így: egy rész nekem igazán, tényleg csak dokumentumok megírásara (pl. ezen szándékozom megírni majd a diploma munkámat.), chatelés (pl.:MSN, Skype,stb.) , és neten böngészésre van szükségem rá. Reméltem, hogy megúszom a bővítést, és nem kell rá költnem, mert akkor inkább gyüjtök még és veszek egy értéksebb laptopot, bár akkor is ez lenne inkább hordozós, és az itthoni lenne a fő. Valóban 600 MHz a procim, ez tényleg lemaradt. Intel Celeron volt a gyártója. Mit javasoltok mégis hogy lehetne kihozni azt, hogy gyorsabb legyen a laptopom? Használhatóbb, jól kezelhető legyen, és ráadásul tényleg azt érezzem, hogy nem egy zombi vagyok, akit a "felhasználó barát" környezet jól leszükített járataiban mászkál. (na jó nem akarok végleteskedni, de igazán meg untam, azt, hogy nagyon sok következetlenség van az XP-ben, és levagyok korlátozva a saját gépemen.) Ennyire rossz hardware-t használok, hogy a Linux már nem müködne el türhetően? Körül nézek a piacon, bár nem tom mennyire találok még ebbe memóriát. Szia Péter Nagy Tibor írta:
Kedves Péter!
Mindig jó látni, ha valaki MS programokról nyílt rendszerekre akar áttérni.
Én is csatlakoznék az előttem szóló(k)hoz, 6 év nagyon nagy idő. Az nem derült ki, milyen proci van a gépedben, és nem is találtam infót az interneten, CPT 5600GT-t nem találtam, csak CPt S600GT-t, aminek 600MHz-es Celeron processzora van.
Nem akarlak ámítani, a jelenlegi konfigurációd a mai SuSe 10.3/KDE 3.5 összeállításon nagyon lassan fog menni. 600MHz-es processzorral elfogadható sebességet csak akkor fogsz kapni, ha a memóriát felbővíted 1GB-ra. Fiamnak volt egy AMD Duron 750MHz-es gépe, szontén 250MB RAM-mal, a SuSe 10.3 működött rajta, de bizonyos funkciók őrjítően lassan mentek (csomagok installálása/eltávolítása, rendszer indítása, leállítása), mert a gép állandóan swap-olt (merevlemezre pakolta ki ill. onnan olvasta be a virtuális memória lapokat - és hát a merevlemez sem éppen gyors, ahogy nálad sem, mivel 6 éves a gép). Aztán kapott a gép még 512MB RAM-ot, és onnantól elviselhető lett a sebesség.
A merevlemez elég lehet, ha egyrészt a számodra haszontalan csomagokat nem telepíted fel, bár ez valószínűleg az elején neked még nem lesz világos, mi kell is mi nem, másrészt a felajánlott swap (virtuális memória) területnél kisebbet állítasz be (már az 1GM RAM mellett, 256MB estén sok swap kell), harmadrészt nem tárolsz sok képet, videót a gépeden (arra külső USB merevlemez lehet jó megoldás, bár nem tudom, hogy a gépedben USB 2.0 van-e, mert USB 1.1-vel az is használhatatlanul lassú).
Mindenképpen javasolnám a SuSe Live CD-t kipróbálásra mielőtt leradíroznád a windows-t. (http://software.opensuse.org/) Kipróbálhatod a GNOME és a KDE környezetet is, megállapíthatod, melyik gyorsabb, stb.
Sok szerencsét
Nagy Tibor
Perjés Péter írta:
Kedves Tibor!
Nagyon köszönöm, a gyors válaszaidat, tanácsaidat, jó érzés, hogy ilyen segítő készek vagytok, sokalta nagyobb magabiztonsággal kezdek bele a második PC felhasználói korszakomba. Az első blikre úgy érzem,hogy a Linux-ra váltás olyan, min ha nem csak szamítógépes rendszert, hanem világ látást is cserélnék.
Ha tudtok még segíteni, szívesen fogadnék még tanácsokat!
Előre is köszönöm!
Sziasztok Perjés Péter
Liktor, Tibor írta:
Kedes Péter,
először is üdv a közösségben! :)
Remek döntést hoztál az átállással - Linux egy olyan dolog, ai gondolkodásra késztet: utánanézni dolgoknak, kísérletezgetni, tanulni; olyan szabadságot, stabilitást, élményt ad a kezedbe, amit az M$ esetében sosem fogsz tapasztalni.
Néhány gondolat bevezetésképpen: 1. Az, hogy saját bevallásod szerint nem vagy túl jártas a számítástechnikában, itt kifejezetten előnyödre válik: ugyanis esetedben a beidegződések nem játszanak akkora szerepet és végül is mindegy, hogy mit, de meg fogod tanulni a számítógéped kezelését (mint ahogy, ha kocsid van, előbb-utóbb megtanulsz keréknyomást méni, olajszintet ellenőrizni,stb.) 84éves nagymamám is vidáman keres recepteket, emailezik, telefonál Suse-val. (persze, 128px-es ikonokkal és öklömnyi fontsize-zal :) 2. figyelmesen olvasd el ezt: http://www.szszi.hu/kozlemenyek/sajto/2006/03/29/linux_nem_windows/ (több oldalas!!!) 3. Ne félj kérdezni, de előtte először mindenképpen próbálj utánanézni, olvasgatni, ne légy lusta :). A nyílt forrású közösség segítőkész, rengeteg dokumentációt készít. 4. néhány komment alant.
Sok sikert kívánok!
Üdv, Lityi
Ezzel a dátummal: Tuesday 03 June 2008 21.43.20 Perjés Péter ezt írta:
Sziasztok!
Meghoztam a nagy döntést és ott hagyom a Nagy testvért, és az összegányolt fércműveit, és váltok. Úgy döntöttem a Linxot választom, bár még szinte semmit sem tudok róla, ráadásul nem túl sokat konyítok az windows felhasználási ismereteken túl a számítástechnikához, viszont unom, hogy egyszerűen nem tudok haladni a sok hiba, és a rendszer lassusága miatt. Elkezdtem ezért letölteni a windows alá írt Linoxos programokat, hogy elkezdjek ismerkedni a világotokkal. És közben gyüjtöm az információkat az átállasról. Ezért is iratkoztam fel a levlistátokra.
És miért ép SUSE? Mert számomra a ti változatotok a legszimpatikusabb, pláne a hozzáállásotok amely tükrözödik a weboldalatokról. Nagyon sok kérdésre megtaláltam a választ, bár még rengeteg van. Ezekből kérdeznék párat, és ha van időtök energiát nagyon örülnék ha válaszolnátok rájuk, vagy azt is megköszönném, ha megadnátok hol tudom megszerezni az infokat. Előre is köszönöm!
http://opensuse.org, illetve a http://hu.opensuse.org a 'központi' oldal
Elöször is bemutatnám a gépemet: Nem egy mai darab: 6 éves Dell laptop
Adatai: Tipusa:Dell Latittude CPt 5600GT laptop Videokártya: ATI RAGE Mobility P/M AGP 2X (A21/2) (8 MB- video memmoria) Hangkártya: ESS Maestro 3 Wifi port: Wireless-G Notebook Adapter WPC54GSV1 HDD: HITACHI_DK23BA-60 (5 GB-os) Memmoria: 256 MB
Há, hát 6év az kocsiban is már koros kicsit, hát még a szmítástechnikában. Vedd figyelembe, hogy a felhasználói igények is nőttek azelmúlt években és ezek kielégítése azért erőforrásigényes. De sebaj: megfelelő konfigurálással Te is kiválaszthatod a hardverednek leginkább megfelelő környezetet.
Főleg internet böngészésre, dokumentumok létre hozására használom, így nem tartok az esetleg felmerűlő játék kompatibilitási problémáktól.
Máris egy jótanács: a windowsra írt játékok kezelésére vannak ugyan jó megoldások Linux alá is, de van, amikor ez nem elég. Egy windows-partíciót érdemes játékok részére fenntartani - de csakjátékokra, semmiképpen sem "normális" számítógépezésre.
Kérdéseim:
Van-e neten leölthető e-book, amely a hozzám hasonló egyszerű felhaszálót segíti a Linux használatában? (jó lenne olyan, amelyet nem csak az első időkben lehet olvasni, hanem átfogó hosszab ideig használható, és lehetőleg magyar) Ha nincs milyen a boltban megtalálható szakönyvet ajánlotok?
Ööö, megfogtál :) internet, ezt tudom előszörre mondani, a többiek besegíthetnek :)
Mint ahogy láttátok elégé korlátozottak az erőforrásaim, ezért, érdekelne az, hogy egy átlagos használat mellett a SUSE Linux mekkora helyet fogyaszt a wincheszteren? És ugyan így ramban?
Hát azért ajánlanék egy hardware-upgradet: A memória növelése itt is csodákat tesz. Nagyobb HDD-t pedig azért elérhető áron kapni már.
Ismerítek a konfigurációmat, szerintetek külön le kell-e töltenem drivereket, vagy az op rendszer alapból tudja-e kezelni őket? Legtöbb esetben alapból tudja kezelni őket.
Ha nem honnan érdemes letölteni a drivereket? A telepítés elött vagy utána érdemes letöltenem őket? Spec hütő programom van, neve: I8kfanGUI, van ennek Linuxos megfelelője? Hol tudok utána nézni?
Jó kérdés, szerintem, ha a Suse lát ilyen leetőséget, fel fogja ismerni
Szeretnék google destktopot használni az új op rendszeren, Magam nem használok GD-t, de a Suse beépített 'Beagle' rendszere ugyanezt csinálja: indexeli a tartalmakat
illetve háttérképeket szeretnék cserélgetni, illetve időzítve cserélni, támogatja mindezt alap esetben a SUSE? Vagy milyen programot kell letöltenem hozzá?
Alapból tudja :)
Talán már föl mértétek a képességeimet a levelem fentebb része alapján, ezek alapján szerintetek melyik grafikus alapot használjam? (gondolok a GNOME-ra és társaira)
Elkezdtem használni az openoficet, giamot, gimpet, és a thunder bird-t. Modzillát régebb óta használom. Ezek alap esetben is integrálva vannak a SUSE-ba, vagy külön le kell töltenem őket? Azzt hiszem találtam pár oldalt ahonnan letudom tölteni őket szükség esetén, bár örülnék minden hasznos linknek.
A linuxra programokat ún. csomagokban telepítjük. Ez kb. megfelel a windowsos világ setup.exe-inek, azzala különbséggel, hogy a Suse csomagkezelője, a YAST-ban rákeresel mondjuk a Gimp-re és ő letölti és telepíti számodra.
Hány CD-re lesz szükségem a teljes op rendszer letöltése utána? (Egy másik gépen szedném le és utána írnám ki CD-re.) A SUSE hivatalos oldalán van a legutolsó verzió? (Bár azt hiszem ez hülye kérdés:P)
5CD azt hiszem, vagy 1DVD
Mennyire jól kezeli a pendrivekat a Linux? Vannak kompatibilitási problémák ? Nem találkoztam még ilyen problémával, minden pendriveom tökéletesen ment eddig.
Azt hiszem ezek a főbb kérdéseim, amelyekre hosszabb böngészés után sem leltem rá, amely természetesen nem azt jelenti hogy nem találhatóak meg, csak én nekem nem sikerült. Elnézést mindenkitől ha már x plusz 1 alkalomkor feltett kérdéseket kérdeztem, bár nekem mindenegyik új volt! :)
Köszönöm türelmeteket!
Sziasztok Perjés Péter pew
(Elnézést, ha nem divik a tegezés a levlistán akkor, kérem szóljanak!) --------------------------------------------------------------------- To unsubscribe, e-mail: opensuse-hu+unsubscribe@opensuse.org For additional commands, e-mail: opensuse-hu+help@opensuse.org
--------------------------------------------------------------------- To unsubscribe, e-mail: opensuse-hu+unsubscribe@opensuse.org For additional commands, e-mail: opensuse-hu+help@opensuse.org
--------------------------------------------------------------------- To unsubscribe, e-mail: opensuse-hu+unsubscribe@opensuse.org For additional commands, e-mail: opensuse-hu+help@opensuse.org
--------------------------------------------------------------------- To unsubscribe, e-mail: opensuse-hu+unsubscribe@opensuse.org For additional commands, e-mail: opensuse-hu+help@opensuse.org
participants (1)
-
Perjés Péter