[opensuse-hu] Tananyag oktatáshoz
Sziasztok! Kicsit késve - de most van egy nyugodt pillanatom, hogy leírjam a gondolataimat a találkozón megbeszélt dologgal kapcsolatban. Volt róla szó, hogy írjam meg a mostani tematikánkat, de azzal van egy kis probléma. Mi alapvetően informatikusokkal foglalkozunk, a Villamos és Informatikai Kar hallgatói tartoznak a Simonyi Károly Szakkollégiumba. Itt nem arra kell gondolni, hogy valami nagyon túlképzett, okos és tapasztalt "alapanyagot" jelentenek ezen hallgatók, de nem összehasonlítható a laikus, hétköznapi emberrel. Ebből a szempontból a tematikánk szinte használhatatlan egy szép, nagy openSUSE tananyag kialakításához. Van viszont egy ötletem, ami szerintem használható (és nekem nagyon tetszik :P). Úgy gondolom, hogy a dolgot úgy kellene összeállítani, hogy ha egy hétköznapi, nem hozzáértő ember a kezébe veszi, akkor a segítségével megtanulhatja használni a számítógépet az openSUSE-én keresztül. A másik oldalról viszont (és nem csak azért, hogy mi is használni tudjuk a tanfolyamon) azokat az embereket is meg kellene célozni, akik nem kezdők, jártasabbak vagy csak mélyíteni szeretnék a tudásukat Linux téren. Ezek alapján én 2(-3) nagyobb részre bontanám a tananyagot, a következők szerint: * Alap dolgok és tudnivalók, hogy a hétköznapi ember megtanulja kezelni a gépét, az openSUSE-t felhasználói szinten és el tudjon végezni minden hétköznapi teendőt (amit esetleg előtte már más operációs rendszeren tudott). * Alapismeretekre építő haladóbb tananyag, azoknak, akik már nem kezdők és nem csak "játszani" szeretnének a rendszerrel, hanem szeretnének mögé látni, megismerni és részletesen testre szabni. * Esetleg egy harmadik fejezet, ami összegyűjti a kimaradt (de az openSUSE dokumentációban megtalálható) olyan témaköröket, amik inkább rendszer-üzemeltetői vagy haladóbb ismeretek. (Gondolok itt egy HTTP szerver beállítására, vagy szkriptek írására, stb.) A tematikát szerintem közösen kialakíthatjuk ezek után - úgy gondolom (a találkozó alapján), hogy sok olyan ember van, aki rajtam kívül találkozott már "tudás-átadással", és kíváncsi vagyok a véleményetekre, tapasztalatotokra amik alapján egy ütős tematikát tudunk kidolgozni. A dokumentum megírásában is szívesen - sőt szeretnék részt venni. A Szakkoliban hosszú távra terveztem, hogy a tanfolyam felelőse leszek. Szeretném jobbá tenni és én örülnék a legjobban, ha "hivatalos" openSUSE tananyag alapján tudnánk oktatni a tanfolyamokat. E mellett a hétköznapi emberek "oktatásában" is szeretnék eredményesebb lenni, örülnék neki, ha lenne egy (mondjuk) könyv, amire mutogathatok, hogy "Na, ha érdekel, akkor ezt itt el tudod olvasni és ebben minden benne van, akár kezdő vagy, akár haladó". (Volt már ember, aki mondta, hogy meg akarja tanulni mélyebben a dolgot, és mutassak neki jó könyvet). Várom a véleményeteket és később elkezdhetünk beszélgetni a konkrét tematikáról is :) Köszönöm, hú.. most milyen néven írjam alá? :D
Hali! 2011.03.23. 19:06:01 dátumon Horváth Gergely J. (Ottó) <hgj@sch.bme.hu> írta:
Sziasztok!
[...tematika...]
Köszönöm, hú.. most milyen néven írjam alá? :D
Esetleg ezeket az anyagokat fel lehetne hozzá használni (a találkozón volt is róla szó): http://huedu.hu/dokumentumok/oktatasi-anyagok/biztonsagosan-es-magabiztosan/ Üdv. András
Ha valakit érdekel a PC akkor az a jelenlegi módszerekkel is megtanulhatja a Linux kezelését. Magamból indulok ki, aki leverte a win98SE-t a gépéről és lecseréltem SuSE7.2-re! Anno a DOS-t is minden segéd (tankönyv) nélkül megtanultam. Igaz volt egy NC4 a gépemen (XT !). Nem azt mondom, hogy mindenhez értek Linuxban mert ez hazugság lenne! De ha belebotlok egy gondba, akkor azt az esetek nagy részében meg tudom oldani. Ehhez CSAK a SuSE listát vettem igénybe, no meg rengeteg időt töltöttem el a géppel. A Szabilinux egy igen jó kiindulási alap, de ideje lenne leporolni, mert némely dolgán átlépett az idő, mert a technika is fejlődik. Én hasonló alapon képzelnék el egy tanulmányi alapot. Üdv: Laci szerda 23 március 2011 19:06:01 Horváth Gergely J. (Ottó) dátummal ezt írta: ~~~
A dokumentum megírásában is szívesen - sőt szeretnék részt venni. A Szakkoliban hosszú távra terveztem, hogy a tanfolyam felelőse leszek. Szeretném jobbá tenni és én örülnék a legjobban, ha "hivatalos" openSUSE tananyag alapján tudnánk oktatni a tanfolyamokat. E mellett a hétköznapi emberek "oktatásában" is szeretnék eredményesebb lenni, örülnék neki, ha lenne egy (mondjuk) könyv, amire mutogathatok, hogy "Na, ha érdekel, akkor ezt itt el tudod olvasni és ebben minden benne van, akár kezdő vagy, akár haladó". (Volt már ember, aki mondta, hogy meg akarja tanulni mélyebben a dolgot, és mutassak neki jó könyvet).
Várom a véleményeteket és később elkezdhetünk beszélgetni a konkrét tematikáról is :)
Köszönöm, hú.. most milyen néven írjam alá? :D
-- Bye: csutak - Visit me : http://csutak.freeweb.hu - Have fun, enjoy Linux! -
Először is köszönjük ezt a részletes levelet! Szerintem ne lőjünk most nagyra. Nem feltétlenül az a cél, hogy egy teljesen általános tananyag szülessen. Próbáljuk meg megoldani a nálatok lévő oktatás dolgait. Az általános dolgokat azért nem szeretem, mert a végén semmire sem jók igazán. A végcél nyilván az lenne, hogy lennének fejezetek és árki kedve szerint saját tematikát állíthatna össze belőle, de most induljunk ki abból, hogy nálatok mit kellene/szeretnél oktatni, aztán szépen továbblépünk. Van rengeteg kész anyag angolul vagy magyarul. Amit András belinkelt az az egyik, de arra is van mód, hogy a http://doc.opensuse.org/ oldalon található dokumentumok fejezeteiből rakunk össze valamit. A lényeg: most egy konkrét, tipikusan a te oktatásodra megfelelő tananyag álljon elő, ne egy nagyon általános. szerintetek? köszönöm k 2011/3/23 "Horváth Gergely J. (Ottó)" <hgj@sch.bme.hu>:
Sziasztok!
Kicsit késve - de most van egy nyugodt pillanatom, hogy leírjam a gondolataimat a találkozón megbeszélt dologgal kapcsolatban.
Volt róla szó, hogy írjam meg a mostani tematikánkat, de azzal van egy kis probléma. Mi alapvetően informatikusokkal foglalkozunk, a Villamos és Informatikai Kar hallgatói tartoznak a Simonyi Károly Szakkollégiumba. Itt nem arra kell gondolni, hogy valami nagyon túlképzett, okos és tapasztalt "alapanyagot" jelentenek ezen hallgatók, de nem összehasonlítható a laikus, hétköznapi emberrel. Ebből a szempontból a tematikánk szinte használhatatlan egy szép, nagy openSUSE tananyag kialakításához.
Van viszont egy ötletem, ami szerintem használható (és nekem nagyon tetszik :P). Úgy gondolom, hogy a dolgot úgy kellene összeállítani, hogy ha egy hétköznapi, nem hozzáértő ember a kezébe veszi, akkor a segítségével megtanulhatja használni a számítógépet az openSUSE-én keresztül. A másik oldalról viszont (és nem csak azért, hogy mi is használni tudjuk a tanfolyamon) azokat az embereket is meg kellene célozni, akik nem kezdők, jártasabbak vagy csak mélyíteni szeretnék a tudásukat Linux téren. Ezek alapján én 2(-3) nagyobb részre bontanám a tananyagot, a következők szerint: * Alap dolgok és tudnivalók, hogy a hétköznapi ember megtanulja kezelni a gépét, az openSUSE-t felhasználói szinten és el tudjon végezni minden hétköznapi teendőt (amit esetleg előtte már más operációs rendszeren tudott). * Alapismeretekre építő haladóbb tananyag, azoknak, akik már nem kezdők és nem csak "játszani" szeretnének a rendszerrel, hanem szeretnének mögé látni, megismerni és részletesen testre szabni. * Esetleg egy harmadik fejezet, ami összegyűjti a kimaradt (de az openSUSE dokumentációban megtalálható) olyan témaköröket, amik inkább rendszer-üzemeltetői vagy haladóbb ismeretek. (Gondolok itt egy HTTP szerver beállítására, vagy szkriptek írására, stb.)
A tematikát szerintem közösen kialakíthatjuk ezek után - úgy gondolom (a találkozó alapján), hogy sok olyan ember van, aki rajtam kívül találkozott már "tudás-átadással", és kíváncsi vagyok a véleményetekre, tapasztalatotokra amik alapján egy ütős tematikát tudunk kidolgozni.
A dokumentum megírásában is szívesen - sőt szeretnék részt venni. A Szakkoliban hosszú távra terveztem, hogy a tanfolyam felelőse leszek. Szeretném jobbá tenni és én örülnék a legjobban, ha "hivatalos" openSUSE tananyag alapján tudnánk oktatni a tanfolyamokat. E mellett a hétköznapi emberek "oktatásában" is szeretnék eredményesebb lenni, örülnék neki, ha lenne egy (mondjuk) könyv, amire mutogathatok, hogy "Na, ha érdekel, akkor ezt itt el tudod olvasni és ebben minden benne van, akár kezdő vagy, akár haladó". (Volt már ember, aki mondta, hogy meg akarja tanulni mélyebben a dolgot, és mutassak neki jó könyvet).
Várom a véleményeteket és később elkezdhetünk beszélgetni a konkrét tematikáról is :)
Köszönöm, hú.. most milyen néven írjam alá? :D
Én úgy gondolom, hogy a tematikát ettől függetlenül összeállíthatjuk úgy, hogy mindenkinek jó legyen. Azért bontottam részekre, mert a második és harmadik rész (haladó és rendszer-üzemeltető) pont tökéletes lenne nekünk. A alfejezeteket pedig úgy érdemes csinálni (szerintem), hogy inkább több kisebb részre bontjuk (pl. többre mint ahány előadást mi tartunk), mert akkor sokkal változatosabb előadásokat lehet belőle tartani (más és más helyen, más és más közönségnek) - az nem probléma, ha egy előadáson két fejezet hangzik el, az viszont nem olyan jó, ha egy fejezetet 3 előadáson keresztül kell magyarázni... Véleményem szerint: * Döntsük el, hogy jó-e ez a felosztás (nekem a 2. és 3. része egy az egyben használható a tanfolyamon) * Találjuk ki hozzá a konkrét tematikát (tehát melyik részbe milyen fejezetek menjenek) * Dolgozzuk ki (nyilván én a 2. fejezettel fogom kezdeni, és első körben a mi tanfolyamunkon használható anyagot fogunk kapni) Remélem látszik, hogy ezzel nem ellened akarok menni Kálmán, csak úgy gondolom, hogy jobb így elkezdeni (előre kitalálni a nagyobb, általánosabb tematikát), hogy később könnyebb legyen bővíteni. Mindazonáltal meggyőzhetsz/meggyőzhettek, hogy nincs értelme, és koncentráljunk tényleg a mi tanfolyamunkra :) Üdv! On 24/03/11 05:43, Kálmán Kéménczy wrote:
Először is köszönjük ezt a részletes levelet!
Szerintem ne lőjünk most nagyra. Nem feltétlenül az a cél, hogy egy teljesen általános tananyag szülessen. Próbáljuk meg megoldani a nálatok lévő oktatás dolgait. Az általános dolgokat azért nem szeretem, mert a végén semmire sem jók igazán.
A végcél nyilván az lenne, hogy lennének fejezetek és árki kedve szerint saját tematikát állíthatna össze belőle, de most induljunk ki abból, hogy nálatok mit kellene/szeretnél oktatni, aztán szépen továbblépünk.
Van rengeteg kész anyag angolul vagy magyarul. Amit András belinkelt az az egyik, de arra is van mód, hogy a http://doc.opensuse.org/ oldalon található dokumentumok fejezeteiből rakunk össze valamit.
A lényeg: most egy konkrét, tipikusan a te oktatásodra megfelelő tananyag álljon elő, ne egy nagyon általános.
szerintetek?
köszönöm
teljesen jó így. akkor legyen egy nagy koncepció, amelyből a tanfolyamodra próbáljuk összeszedni azokat a dolgokat, amelyekre szükségünk van. így rendben? k 2011/3/24 "Horváth Gergely J. (Ottó)" <hgj@sch.bme.hu>:
Én úgy gondolom, hogy a tematikát ettől függetlenül összeállíthatjuk úgy, hogy mindenkinek jó legyen. Azért bontottam részekre, mert a második és harmadik rész (haladó és rendszer-üzemeltető) pont tökéletes lenne nekünk.
A alfejezeteket pedig úgy érdemes csinálni (szerintem), hogy inkább több kisebb részre bontjuk (pl. többre mint ahány előadást mi tartunk), mert akkor sokkal változatosabb előadásokat lehet belőle tartani (más és más helyen, más és más közönségnek) - az nem probléma, ha egy előadáson két fejezet hangzik el, az viszont nem olyan jó, ha egy fejezetet 3 előadáson keresztül kell magyarázni...
Véleményem szerint: * Döntsük el, hogy jó-e ez a felosztás (nekem a 2. és 3. része egy az egyben használható a tanfolyamon) * Találjuk ki hozzá a konkrét tematikát (tehát melyik részbe milyen fejezetek menjenek) * Dolgozzuk ki (nyilván én a 2. fejezettel fogom kezdeni, és első körben a mi tanfolyamunkon használható anyagot fogunk kapni)
Remélem látszik, hogy ezzel nem ellened akarok menni Kálmán, csak úgy gondolom, hogy jobb így elkezdeni (előre kitalálni a nagyobb, általánosabb tematikát), hogy később könnyebb legyen bővíteni. Mindazonáltal meggyőzhetsz/meggyőzhettek, hogy nincs értelme, és koncentráljunk tényleg a mi tanfolyamunkra :)
Üdv!
On 24/03/11 05:43, Kálmán Kéménczy wrote:
Először is köszönjük ezt a részletes levelet!
Szerintem ne lőjünk most nagyra. Nem feltétlenül az a cél, hogy egy teljesen általános tananyag szülessen. Próbáljuk meg megoldani a nálatok lévő oktatás dolgait. Az általános dolgokat azért nem szeretem, mert a végén semmire sem jók igazán.
A végcél nyilván az lenne, hogy lennének fejezetek és árki kedve szerint saját tematikát állíthatna össze belőle, de most induljunk ki abból, hogy nálatok mit kellene/szeretnél oktatni, aztán szépen továbblépünk.
Van rengeteg kész anyag angolul vagy magyarul. Amit András belinkelt az az egyik, de arra is van mód, hogy a http://doc.opensuse.org/ oldalon található dokumentumok fejezeteiből rakunk össze valamit.
A lényeg: most egy konkrét, tipikusan a te oktatásodra megfelelő tananyag álljon elő, ne egy nagyon általános.
szerintetek?
köszönöm
Tökéletes :) Nyissak egy wiki lapot, vagy Google Docs doksit, ahol megírhatjuk a tematikát? (Egy alap tematikát raknék bele rögtön, az én elgondolásaim alapján). On 24/03/11 13:35, Kálmán Kéménczy wrote:
teljesen jó így. akkor legyen egy nagy koncepció, amelyből a tanfolyamodra próbáljuk összeszedni azokat a dolgokat, amelyekre szükségünk van. így rendben? k
2011/3/24 "Horváth Gergely J. (Ottó)"<hgj@sch.bme.hu>:
Én úgy gondolom, hogy a tematikát ettől függetlenül összeállíthatjuk úgy, hogy mindenkinek jó legyen. Azért bontottam részekre, mert a második és harmadik rész (haladó és rendszer-üzemeltető) pont tökéletes lenne nekünk.
A alfejezeteket pedig úgy érdemes csinálni (szerintem), hogy inkább több kisebb részre bontjuk (pl. többre mint ahány előadást mi tartunk), mert akkor sokkal változatosabb előadásokat lehet belőle tartani (más és más helyen, más és más közönségnek) - az nem probléma, ha egy előadáson két fejezet hangzik el, az viszont nem olyan jó, ha egy fejezetet 3 előadáson keresztül kell magyarázni...
Véleményem szerint: * Döntsük el, hogy jó-e ez a felosztás (nekem a 2. és 3. része egy az egyben használható a tanfolyamon) * Találjuk ki hozzá a konkrét tematikát (tehát melyik részbe milyen fejezetek menjenek) * Dolgozzuk ki (nyilván én a 2. fejezettel fogom kezdeni, és első körben a mi tanfolyamunkon használható anyagot fogunk kapni)
Remélem látszik, hogy ezzel nem ellened akarok menni Kálmán, csak úgy gondolom, hogy jobb így elkezdeni (előre kitalálni a nagyobb, általánosabb tematikát), hogy később könnyebb legyen bővíteni. Mindazonáltal meggyőzhetsz/meggyőzhettek, hogy nincs értelme, és koncentráljunk tényleg a mi tanfolyamunkra :)
Üdv!
On 24/03/11 05:43, Kálmán Kéménczy wrote:
Először is köszönjük ezt a részletes levelet!
Szerintem ne lőjünk most nagyra. Nem feltétlenül az a cél, hogy egy teljesen általános tananyag szülessen. Próbáljuk meg megoldani a nálatok lévő oktatás dolgait. Az általános dolgokat azért nem szeretem, mert a végén semmire sem jók igazán.
A végcél nyilván az lenne, hogy lennének fejezetek és árki kedve szerint saját tematikát állíthatna össze belőle, de most induljunk ki abból, hogy nálatok mit kellene/szeretnél oktatni, aztán szépen továbblépünk.
Van rengeteg kész anyag angolul vagy magyarul. Amit András belinkelt az az egyik, de arra is van mód, hogy a http://doc.opensuse.org/ oldalon található dokumentumok fejezeteiből rakunk össze valamit.
A lényeg: most egy konkrét, tipikusan a te oktatásodra megfelelő tananyag álljon elő, ne egy nagyon általános.
szerintetek?
köszönöm
google doksi az elég jó, de akkor én a kkemenczy@gmail.com e-mail címemre kérem a megosztást :) k 2011/3/24 "Horváth Gergely J. (Ottó)" <hgj@sch.bme.hu>:
Tökéletes :) Nyissak egy wiki lapot, vagy Google Docs doksit, ahol megírhatjuk a tematikát? (Egy alap tematikát raknék bele rögtön, az én elgondolásaim alapján).
On 24/03/11 13:35, Kálmán Kéménczy wrote:
teljesen jó így. akkor legyen egy nagy koncepció, amelyből a tanfolyamodra próbáljuk összeszedni azokat a dolgokat, amelyekre szükségünk van. így rendben? k
2011/3/24 "Horváth Gergely J. (Ottó)"<hgj@sch.bme.hu>:
Én úgy gondolom, hogy a tematikát ettől függetlenül összeállíthatjuk úgy, hogy mindenkinek jó legyen. Azért bontottam részekre, mert a második és harmadik rész (haladó és rendszer-üzemeltető) pont tökéletes lenne nekünk.
A alfejezeteket pedig úgy érdemes csinálni (szerintem), hogy inkább több kisebb részre bontjuk (pl. többre mint ahány előadást mi tartunk), mert akkor sokkal változatosabb előadásokat lehet belőle tartani (más és más helyen, más és más közönségnek) - az nem probléma, ha egy előadáson két fejezet hangzik el, az viszont nem olyan jó, ha egy fejezetet 3 előadáson keresztül kell magyarázni...
Véleményem szerint: * Döntsük el, hogy jó-e ez a felosztás (nekem a 2. és 3. része egy az egyben használható a tanfolyamon) * Találjuk ki hozzá a konkrét tematikát (tehát melyik részbe milyen fejezetek menjenek) * Dolgozzuk ki (nyilván én a 2. fejezettel fogom kezdeni, és első körben a mi tanfolyamunkon használható anyagot fogunk kapni)
Remélem látszik, hogy ezzel nem ellened akarok menni Kálmán, csak úgy gondolom, hogy jobb így elkezdeni (előre kitalálni a nagyobb, általánosabb tematikát), hogy később könnyebb legyen bővíteni. Mindazonáltal meggyőzhetsz/meggyőzhettek, hogy nincs értelme, és koncentráljunk tényleg a mi tanfolyamunkra :)
Üdv!
On 24/03/11 05:43, Kálmán Kéménczy wrote:
Először is köszönjük ezt a részletes levelet!
Szerintem ne lőjünk most nagyra. Nem feltétlenül az a cél, hogy egy teljesen általános tananyag szülessen. Próbáljuk meg megoldani a nálatok lévő oktatás dolgait. Az általános dolgokat azért nem szeretem, mert a végén semmire sem jók igazán.
A végcél nyilván az lenne, hogy lennének fejezetek és árki kedve szerint saját tematikát állíthatna össze belőle, de most induljunk ki abból, hogy nálatok mit kellene/szeretnél oktatni, aztán szépen továbblépünk.
Van rengeteg kész anyag angolul vagy magyarul. Amit András belinkelt az az egyik, de arra is van mód, hogy a http://doc.opensuse.org/ oldalon található dokumentumok fejezeteiből rakunk össze valamit.
A lényeg: most egy konkrét, tipikusan a te oktatásodra megfelelő tananyag álljon elő, ne egy nagyon általános.
szerintetek?
köszönöm
participants (4)
-
"Horváth Gergely J. (Ottó)"
-
Andras Dosztal
-
csutak
-
Kálmán Kéménczy