On Friday 26 December 2008 19:26:01 Hoween wrote:
Zdravím.
Ahoj, musim se pridat k Pavlovi, podle me je zazrak, ze se to po takovem updatu vubec rozjelo :)
1) Aktualizace mi vnutila KDE4 (s možností provozovat KDE3), leč čistá instalace 11.1 umožňuje instalovat samotné KDE3. Jinak aktualizace proběhla jen s jedinou závadou (viz bod 2), zůstal jsem zatím s používáním u KDE3.
Ono uz v 10.3 bylo nekolik KDE4 aplikaci (jako krdc), takze instalator myslim postupoval spravne.
2) Že se mi, včetně konfigurace, odinstaloval v 10.3 funkční pureftpd a nový se nenainstaloval, to bych ještě přežil.
Nainstaloval jsem nový a pak už jen stačilo chvíli koukat do YaSTu, ve kterém jsem viděl dvě TFTP, ale ani jedno FTP klikátko, abych to radši všechno udělal přes konzolu (s 10.3 jsem to udělal v yastu přes ssh).
Myslim, ze by to melo jit do bugzilly - http://en.opensuse.org/Bugs/YaST dtto + mozna zkus doinstalovat yast2-ftp-server
3) Lepší podpora HW, super, rodiče konečně nemají na širokoúhlém displeji 1.5cm černé okraje po obou stranách.
4) Nefunkční Krusader. Spouští se balíček z KDE4 (Krusader 1.99), který se nikdy nespustí. Násilný downgrade na funkční 1.90 vydrží jen do dalšího restartu, po něm se opět spouští 1.99.
Krusader je porad nejaka svn verze, nicmene u me funguje. Je mozne, ze je krpa v konfiguraci, takze mozna smazat nastaveni krusaderu v ~/.kde a zkusit spustit znovu. Pripadne zalozit noveho uzivatele a spustit to pod nim. Kazdopadne do bugzilly s tim.
5) Pulse audio, tragédie sama pro sebe. Směšovač nefunkční, hrály jenom zvuky při startu systému. Filmy, MP3, YouTube, Skype, ani ťuk. Naštěstí, poučen z instalace 11.0 šel okamžitě po testu (ne)funkčnosti pryč a jeho funkci bezproblémově znovu převzala Alsa.
Popravde jsem si problemum z PulseAudio nikdy nevsiml, takze asi mam halt stesti, nebo Phonon z KDE4 a mplayer tohle nejak nepouzivaji a zadne jine veci nepouzivam ja.
6) Přehrávání filmových DVD. Tato prkotina mi zabrala 3 hodiny. One-click instalace kodeků nezabrala, Kaffeine i VLC odmítaly přehrávat. VLC nemělo práva, Kaffeine mlel cosi o omezených možnostech xine a odkazoval na http://cs.opensuse.org/XINE, kterážto stránka je prázdná. Po hodině googlení a zkoušení jsem zjistil, že mám smazat /usr/share/doc/packages/xine/README.SuSE, čímž jsem se dostal o hlášku dál, a sice o odmítnutí práv ke čtení DVD. Zkoumáním práv jsem zjistil, že /dev/dvd je link na /dev/sr0, které má vlastníka root:disk. Změna skupiny na video, ve které jsou standardně všichni uživatelé, vydržela opět jen do dalšího restartu, poté byl vlastníkem opět root:disk. Vyřešil jsem to tedy přidáním všech uživatelů do skupiny disk, a preventivně i do cdrom.
Postup je nasledujici 1.) navstivit http://opensuse-community.org/Restricted_Formats a kliknout na prislusny one click install 2.) pridat se do vsech prislusnych skupin (tohle jsem dal do bugzilly, protoze je to imho zbytecny security opruz pro openSUSE bnc#463269). Zmena prav nepomuze, protoze jsou pridelovana udevem a sahat do jeho konfigurace neni sexy, jednodussi je se proste pridat do skupin. 3.) pokud pouzivas kaffeine z openSUSE, tak ho preinstaluj verzi z Packmana: zypper in -r 'cislo_packmana' kaffeine cislo zjistis pomoci zypper lr. Dulezite: NEPOUZIVAT kaffeine z kde4, protoze nepremava. Chtelo by to hlavne ziskat prava k wiki na opensuse-community a tohle HOWTO tam napsat. Marku? Nebo nekdo jiny, kdo nema @suse.cz/@novell.com e-mail? Nechcete se toho ujmout?? ;-) Potiz s temito patentovo/licencovanymi/pololegalnimi medialnimi technologiemi je v tom, ze to nemuzeme oficialne vubec distribuovat a asi se na to ani odkazovat, takze na opensuse.org ani v dokumentaci zadne uzitecne informace nenajdes :((( BTW: to smazani souboru s dokumentaci je divne, stalo by to taky hodit do bugzilly, kazdopadne u me to jede vcetne dokumentace. Michal Vyskocil -- To unsubscribe, e-mail: opensuse-cz+unsubscribe@opensuse.org For additional commands, e-mail: opensuse-cz+help@opensuse.org