squid - en to da translation catalogue (271 entries)

en: Initializing squid Configuration
da: Initialiserer Squid-konfiguration

en: Read HTTP Ports from config file.
da: L��s HTTP-porte fra konfigurationsfil.

en: Read Refresh Patterns from config file.
da: L��s genopfriskningsm��nstre fra konfigurationsfil.

en: Read ACL Groups from config file.
da: L��s ACL-grupper fra konfigurationsfil.

en: Read Access Control table from config file.
da: L��s adgangskontroltabellen fra konfigurationsfil.

en: Read Other Settings.
da: L��s andre indstillinger.

en: Read Service Status.
da: L��s tjenestestatus.

en: Read Firewall Settings.
da: L��s firewall-indstillinger.

en: Reading HTTP Ports ...
da: L��ser HTTP-porte ...

en: Reading Refresh Patterns ...
da: L��ser genopfriskningsm��nstre ...

en: Reading ACL Groups ...
da: L��ser ACL-grupper ...

en: Reading Access Control table ...
da: L��ser adgangskontroltabellen ...

en: Reading Other Settings ...
da: L��ser andre indstillinger ...

en: Reading Service Status ...
da: L��ser tjenestestatus ...

en: Reading Firewall Settings ...
da: L��ser firewall-indstillinger ...

en: Cannot read configuration file.
da: Kan ikke l��se konfigurationsfil.

en: Cannot read service status.
da: Kan ikke l��se tjenestestatus.

en: Cannot read firewall settings.
da: Kan ikke l��se firewall-indstillinger.

note: We do not set help text here, because it was set outside
en: Saving Squid Configuration
da: Gemmer Squid-konfiguration

note: Progress stage 1/2
en: Write the settings
da: Skriv indstillinger

note: Progress stage 1/2
en: Write firewall settings
da: Skriv firewall-indstillinger

note: Progress stage 2/2
en: Start Service
da: Start tjeneste

note: Progress step 1/2
en: Writing the settings...
da: Skriver indstillingerne...

note: Progress step 1/2
en: Writing firewall settings...
da: Skriver firewall-indstillinger...

note: Progress step 2/2
en: Starting Service...
da: Starter tjeneste...

note: Progress finished
en: Finished
da: F��rdig

en: Cannot write settings.
da: Kan ikke skrive indstillinger.

en: Cannot write firewall settings.
da: Kan ikke skrive firewall-indstillinger.

note: Header
en: Squid Cache Proxy
da: Squid cache proxy

note: Start daemon
en: Start daemon:
da: Start d��monen:

en: When booting
da: Under boot

en: Manually
da: Manuelt

note: Http Ports
en: Configured ports:
da: Konfigurerede porte:

en:  (transparent)
da:  (gennemsigtig)

note: Cache directory
en: Cache directory:
da: Cache-mappe:

note: `TextEntry(`id("acl_addr1"), _("IP Address 1"), ""), `Label(" - "),
en: IP Address or Range of IP Addresses
da: IP-adresse eller -adresseomr��de

note: `Label("/"),
en: Network Mask
da: Netv��rksmaske

en: The IP address of the requesting client.
da: IP-adressen p�� den foresp��rgende klient.

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Destination IP Address.
da: Destinationens IP-adresse.

en: Local IP Address
da: Lokal IP-adresse

en: The local IP address on which the client connection exists.
da: Den lokale IP-adresse p�� hvilken klienttilslutningen findes.

en: Clients Domain Name
da: Klientens dom��nenavn

en: This type matches against the client's domain name.
da: Denne type matcher klientens dom��nenavn.

en: Destination Domain
da: Destinationsdom��ne

en: This refers to destination domain i.e. the source domain where the origin server is located.
da: Dette henviser til destinationsdom��net, dvs. kildedom��net, hvor oprindelsesserveren er placeret.

en: Matches against the client domain name.
da: Matcher klientens dom��nenavn.

en: Provides match against destination domain.
da: S��rger for tilpasning til destinationsdom��net.

en: time
da: tid

en: Days
da: Dage

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: L��rdag

en: Sunday
da: S��ndag

en: From (H:M)
da: Fra (T:M)

en: To (H:M)
da: Til (T:M)

en: Matches using a regular expression on the complete URL.
da: Matcher med et regul��rt udtryk p�� den komplette URL.

en: Matches on the URL path minus any protocol, port, and host name information
da: Matcher med URL-stien minus enhver protokol-, port- og v��rtsnavne-information

en: Port Number or Range of Ports
da: Port-nummer eller -omr��de

en: Matches on the destination port for the request.
da: Matcher med en foresp��rgende destinationsport.

en: Port Number
da: Portnummer

en: This provides match against local TCP port number.
da: Dette s��rger for tilpasning til lokal TCP-portnummer.

en: Protocol
da: Protokol

en: Matches on the protocol of the request.
da: Matcher den foresp��rgendes protokol.

en: method
da: metode

en: HTTP Method
da: HTTP-metode

en: This type matches the HTTP method in the request headers.
da: Denne type matcher HTTP-metoden i foresp��rgselsoverskrifter.

en: A regular expression that matches the clients browser type based on the user agent header.
da: Et regul��rt udtryk der matcher klientens browsertype, baseret p�� overskriften p�� brugeragenten.

en: Maximum Number of HTTP Connections
da: Maksimalt antal HTTP-tilslutninger

en: Matches when the client's IP address has more than the specified number of HTTP connections established.
da: Matcher n��r klientens IP-adresse har mere end det specificerede antal HTTP-tilslutninger etableret.

en: Matches against Referer header.
da: Matcher med referentens overskrift.

en: Header Name
da: Overskrift

en: Regular Expression(s)
da: Regul��re udtryk

en: Case Insensitive
da: Ikke versalf��lsom

en: Regular expression matching against any of the known request headers.
da: Regul��rt udtryk der matcher med ethvert af de kendte foresp��rgselsoverskrifter.

en: Regular expression matching against the mime type of the reply received by
    squid. Can be used to detect file download or some types HTTP tunnelling requests.
da: Regul��rt udtryk der matcher med mimetypen af det svar, der blev modtaget
    ���af Squid. Kan anvendes til at opdage fil-download eller nogle typer HTTP-tunneleringsforesp��rgsler.

en: Match against the mime type of the request generated by the client.
da: Matcher med mimetypen p�� foresp��rgslen genereret af klienten.

en: Match against the mime type of the reply received by Squid.
da: Matcher med mimetypen p�� svaret der blev modtaget af Squid.

en: MAC Address
da: MAC-adresse

en: Ethernet (MAC) address matching.
da: Ethernet-(MAC-)adressen matcher.

en: Invalid values.
da: Ugyldige v��rdier.

en: Domain Name must not be empty.
da: Dom��nenavn m�� ikke v��re tomt.

en: Regular Expression
da: Regul��rt udtryk

en: Regular Expression must not be empty.
da: Regul��rt udtryk m�� ikke v��re tomt.

en: You must select at least one day.
da: Du skal v��lge mindst ��n dag.

en: Time is not filled in correct format.
da: Tid er ikke udfyldt i det rigtige format.

en: From must be less than To.
da: Fra skal v��re mindre end Til.

en: Invalid value.
da: Ugyldig v��rdi.

en: Protocol must not be empty.
da: Protokol m�� ikke v��re tomt.

en: Header Name and Regular Expression must not be empty.
da: Overskrift og Regul��rt udtryk m�� ikke v��re tomme.

note: error report
en: MAC Address must not be empty.
da: MAC-adresse m�� ikke v��re tomt.

note: error report
en: Incorrect format of MAC Address.
da: Ukorrekt format p�� MAC-adresse.

note: language name - combo box entry
en: Armenian
da: Armensk

note: language name - combo box entry
en: Catalan
da: Catalansk

note: language name - combo box entry
en: Dutch
da: Hollandsk

note: language name - combo box entry
en: Finnish
da: Finsk

note: language name - combo box entry
en: Greek
da: Gr��sk

note: language name - combo box entry
en: Italian
da: Italiensk

note: language name - combo box entry
en: Lithuanian
da: Litauisk

note: language name - combo box entry
en: Romanian
da: Rum��nsk

note: language name - combo box entry
en: Serbian
da: Serbisk

note: language name - combo box entry
en: Spanish
da: Spansk

note: language name - combo box entry
en: Turkish
da: Tyrkisk

note: language name - combo box entry; don't translate the encoding suffix
en: Ukrainian-1251
da: Ukrainsk-1251

note: language name - combo box entry
en: Azerbaijani
da: Aserbajdsjansk

note: language name - combo box entry
en: Czech
da: Tjekkisk

note: language name - combo box entry
en: English
da: Engelsk

note: language name - combo box entry
en: French
da: Fransk

note: language name - combo box entry
en: Hebrew
da: Hebr��isk

note: language name - combo box entry
en: Japanese
da: Japansk

note: language name - combo box entry
en: Polish
da: Polsk

note: language name - combo box entry; don't translate the encoding suffix
en: Russian-koi8-r
da: Russisk-koi8-r

note: language name - combo box entry
en: Simplify Chinese
da: Simplific��r kinesisk

note: language name - combo box entry
en: Swedish
da: Svensk

note: language name - combo box entry; don't translate the encoding suffix
en: Ukrainian-koi8-u
da: Ukrainsk-koi8-u

note: language name - combo box entry
en: Bulgarian
da: Bulgarsk

note: language name - combo box entry
en: Danish
da: Dansk

note: language name - combo box entry
en: Estonian
da: Estisk

note: language name - combo box entry
en: German
da: Tysk

note: language name - combo box entry
en: Hungarian
da: Ungarsk

note: language name - combo box entry
en: Korean
da: Koreansk

note: language name - combo box entry
en: Portuguese
da: Portugisisk

note: language name - combo box entry; don't translate the encoding suffix
en: Russian-1251
da: Russisk-1251

note: language name - combo box entry
en: Slovak
da: Slovakkisk

note: language name - combo box entry
en: Traditional Chinese
da: Traditionel kinesisk

note: language name - combo box entry; don't translate the encoding suffix
en: Ukrainian-utf8
da: Ukrainsk-utf8

en: When &Booting
da: Under &boot

en: &Manually
da: &Manuelt

en: When Booting
da: Under boot

en: Squid is running
da: Squid k��rer

en: Squid is not running
da: Squid k��rer ikke

en: &Start Squid Now
da: &Start Squid nu

en: S&top Squid Now
da: S&top Squid nu

en: Sa&ve Settings and Restart Squid Now
da: &Gem indstillinger og genstart Squid nu

note: TRANSLATORS: part of help text - push button label, NO SHORTCUT!!!
en: Start Squid Now
da: Start Squid nu

note: TRANSLATORS: part of help text - push button label, NO SHORTCUT!!!
en: Stop Squid Now
da: Stop Squid nu

note: TRANSLATORS: part of help text - push button label, NO SHORTCUT!!!
en: Save Settings and Restart Squid Now
da: Gem indstillinger og genstart Squid nu

en: Open Ports in Firewall
da: ��bn porte i firewall

en: Firewall Settings
da: Firewall-indstillinger

en: Start-Up
da: Opstart

en: HTTP Ports Setting
da: Indstilling af HTTP-porte

en: HTTP Ports
da: HTTP-porte

en: Refresh Patterns Setting
da: Indstilling af genopfriskningsm��nstre

en: Refresh Patterns
da: Genopfriskningsm��nstre

en: Cache Setting
da: Cache-indstillinger

en: Cache Directory Setting
da: Indstilling af cache-mappe

en: Cache Directory
da: Cache-mappe

en: Access Control Setting
da: Adgangskontrolindstillinger

en: Access Control
da: Adgangskontrol

en: Logging and Timeouts Setting
da: Logge- og tidsudl��bs-indstillinger

en: Logging and Timeouts
da: Logge og tidsudl��b

en: Miscellaneous Setting
da: Diverse indstillinger

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Host
da: V��rt

en: Options
da: Valgmuligheder

note: table header
en: Percent
da: Procent

note: table header, stands for maximum
en: Max
da: Maks

en: C&ache Memory
da: C&ache-hukommelse

en: Ma&x Object Size
da: Ma&ks. objektst��rrelse

en: M&in Object Size
da: M&in. objektst��rrelse

en: Swap &Low-Water Mark (percentage)
da: Swap-&lavtvandsm��rke (i procent)

en: Swap &High-Water Mark (percentage)
da: Swap-&h��jtvandsm��rke (i procent)

en: &Cache Replacement Policy
da: &Cache-erstatningspolitik

en: &Memory Replacement Policy
da: Huko&mmelseserstatningspolitik

en: &Directory Name
da: Ma&ppenavn

en: &Size (in MB)
da: &St��rrelse (i MB)

en: L&evel 1 Directories
da: Niv&eau 1 mapper

en: Le&vel 2 Directories
da: Ni&veau 2 mapper

en: ACL Groups
da: ACL-grupper

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Allow/Deny
da: Tillad/N��gt

en: Logging
da: Logger

en: &Access Log
da: &Adgangslog

en: &Cache Log
da: &Cache-log

en: Cache &Store Log
da: Cache- og opbevaring&s-log

en: &Emulate Httpd Log?
da: &Emul��r Httpd-log?

en: Timeouts
da: Tidsudl��b

en: Connection &Timeout
da: &Tilslutningstidsudl��b

en: Client &Lifetime
da: Klient&levetid

en: &Language of error messages
da: Sprog for fej&lmeddelelser

en: &Administrator's e-mail
da: &Administrators e-mail

en: &Use Ftp Passive Mode
da: &Benyt Ftp passivtilstand

en: Access Log
da: Adgangslog

en: Cache Log
da: Cache-log

en: Cache Store Log
da: Cache-lagringslog

en: &Units
da: &Enheder

en: seconds
da: sekunder

en: minutes
da: minutter

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

note: Read dialog help 1/2
en: <p><b><big>Initializing squid Configuration</big></b><br>
    Please wait...<br></p>
da: <p><b><big>Initialiserer Squid-konfiguration</big></b><br>
    Vent venligst...<br></p>

note: Read dialog help 2/2
en: <p><b><big>Aborting Initialization:</big></b><br>
    Safely abort the configuration utility by pressing <b>Abort</b> now.</p>
da: <p><b><big>Afbryde initialisering:</big></b><br>
    Du kan trygt afbryde konfigurationsv��rkt��jet ved at trykke <b>Afbryd</b> nu.</p>

note: Write dialog help 1/2
en: <p><b><big>Saving squid Configuration</big></b><br>
    Please wait...<br></p>
da: <p><b><big>Gemmer Squid-konfiguration</big></b><br>
    Vent venligst...<br></p>

note: Write dialog help 2/2
en: <p><b><big>Aborting Saving:</big></b><br>
    Abort the save procedure by pressing <b>Abort</b>.
    An additional dialog informs whether it is safe to do so.
    </p>
da: <p><b><big>Afbryde gemmeprocessen:</big></b><br>
    Afbryd gemmeprocessen ved at trykke <b>Afbryd</b>.
    En yderligere dialog informerer, om det er sikkert at afbryde.
    </p>

note: Summary dialog help
en: <p><b><big>Squid Configuration</big></b><br>
    Configure squid here.<br></p>
da: <p><b><big>Squid-konfiguration</big></b><br>
    Konfigur��r Squid her.<br></p>

note: Ovreview dialog help
en: <p><b><big>Squid Configuration Overview</big></b><br>
    Obtain an overview of installed squids. Additionally
    edit their configurations.<br></p>
da: <p><b><big>Squid konfigurationsoversigt</big></b><br>
    F�� et overblik over installerede Squids. Ydermere
    kan du redigere deres konfigurationer.<br></p>

en: <p>Here you can define all ports where Squid will
    listen for clients http requests.</p>
da: <p>Her kan du angiv alle porte, hvor Squid vil
    lytte efter klienters http-foresp��rgsler.</p>

en: <p><b>Host</b> can contain hostname or ip address
    or it can be leaved empty.</p>
da: <p><b>V��rt</b> kan indeholde v��rtsnavn eller IP-adresse,
    eller det kan efterlades tomt.</p>

en: <p><b>Refresh Patterns</b> define the manner
    how Squid treats the objects in the cache.</p>
da: <p><b>Genopfriskningsm��nstre</b> definerer den m��de
    Squid behandler objekterne i cachen.</p>

en: <p>The refresh patterns are checked in the order listed here.
    The first entry which matches is used.</p>
da: <p>Genopfriskningsm��nstrene tjekkes i den her viste orden.
    Den f��rste indgang der matcher anvendes.</p>

en: <p><b>Min</b> determines how long (in minutes) should be an object
    considered fresh if no explicit expire time given.
da: <p><b>Min.</b> bestemmer, hvor lang tid (i minutter) et objekt
    betegnes som nyligt, hvis ikke en eksakt udl��bstid er angivet.

en: <p><b>Percent</b> is percentage of the objects age (time since last
    modification) an object without explicit expire time will be
    considered fresh.</p>
da: <p><b>Procent</b> er procentdelen af et objekts alder (tid siden sidste
    ��ndring) et objekt uden eksakt udl��bstid betragtes som nyligt.</p>

en: <p><b>Max</b> is upper limit on how long objects without an explicit
    expiry time will be considered fresh.</p>
da: <p><b>Maks.</b> er ��verste gr��nse for, hvor lang tid objekter uden
    eksakt udl��bstid bliver betegnet som nylige.</p>

en: <p><b>Cache memory</b> defines the ideal amount of memory to be used for objects.</p>
da: <p><b>Cache-hukommelse</b> definerer den ideelle m��ngde hukommelse anvendt for objekter.</p>

en: <p><b>Max Object Size</b> defines maximum size for objects to be stored
    in the disk. Objects larger than this size will not be saved on disk.</p>
da: <p><b>Maks. objektst��rrelse</b> definerer maksimumst��rrelsen p�� objekter,
    der gemmes p�� harddisken. Objekter st��rre en dette gemmes ikke.</p>

en: <p><b>Min Object Size</b> specifies the minimum object size below which
    will not be saved to the disk.</p>
da: <p><b>Min. objektst��rrelse</b> angiver minimal objektst��rrelse. Mindre
    objekter gemmes ikke p�� harddisken.</p>

en: <p>Replacement begins when the swap (disk) usage is above the
    <b>Swap Low-Water Mark</b> and attempts to maintain utilization near the
    <b>Swap Low-Water Mark</b>. As swap utilization gets close to
    <b>Swap High-Water Mark</b> object eviction becomes more aggressive.
    If utilization is close to the <b>Swap Low-Water Mark</b> less replacement
    is done each time.
da: <p>Genplacering begynder, n��r swap (disk)-forbruget er over <b>Swap
    lavvandsm��rke</b>, og fors��ger at opretholde forbruget t��t p�� 
    <b>Swap lavvandsm��rke</b>. N��r swap-forbruget n��rmer sig <b>Swap
    h��jvandsm��rke</b>, bliver tvangsfjernelse af objekter mere aggressiv.
    Hvis forbruget er t��t p�� <b>Swap lavvandsm��rke</b>, foretages hver
    gang mindre genplacering.

en: <p><b>Cache Replacement Policy</b> determines which objects are to be replaced
    when disk space is needed.
    <b>Memory Replacement Policy</b> specifies the policy for object replacement in
    memory when space for new objects is not available.
    Policies could be:
    <table>
        <tr>
          <td>lru</td>
          <td>last recently used</td>
        </tr>
        <tr>
          <td>heap GDSF</td>
          <td>Greedy-Dual Size Frequency</td>
        </tr>
        <tr>
          <td>heap LFUDA</td>
          <td>Last Frequently Used with Dynamic Aging</td>
        <tr>
        <tr>
          <td>heap LRU</td>
          <td>lru policy implemented using a heap</td>
        </tr>
    </table>
    </p>
da: <p><b>Cache-udskiftningspolitik</b> bestemmer, hvilke objekter der skiftes
    ud, n��r mere harddiskplads er n��dvendigt.
    <b>Hukommelsesudskiftningspolitik</b> angiver politikken for objektudskiftning
    i hukommelsen,n��r der ikke er mere tilg��ngelig plads til nye objekter.
    Politikker kan v��re:
    <table>
        <tr>
          <td>lru</td>
          <td>last recently used</td>
        </tr>
        <tr>
          <td>heap GDSF</td>
          <td>Greedy-Dual Size Frequency</td>
        </tr>
        <tr>
          <td>heap LFUDA</td>
          <td>Last Frequently Used with Dynamic Aging</td>
        <tr>
        <tr>
          <td>heap LRU</td>
          <td>lru policy implemented using a heap</td>
        </tr>
    </table>
    </p>

en: <p><b>Directory Name</b> defines a top-level directory where cache swap files will be stored.</p>
da: <p><b>Mappenavn</b> angiver en topniveaumappe, hvor cachens swap-filer gemmes.</p>

en: <p><b>Size</b> defines the amount of disk space (in MB) to use under this directory.</p>
da: <p><b>St��rrelse</b> angiver m��ngden af harddiskplads (i MB) til anvendelse under denne mappe.</p>

en: <p><b>Level 1 Directories</b> defines number of first-level subdirectories which
    will be created under the <b>Directory Name</b> directory.</p>
da: <p><b>Niveau 1 mapper</b> angiver antal af f��rste-niveau undermapper, der
    oprettes under mappen <b>Mappenavn</b>.</p>

en: <p><b>Level 2 Directories</b> defines number of second-level subdirectories which will be created
    under each first-level directory.</p>
da: <p><b>Niveau 2 mapper</b> angiver antal af anden-niveau undermapper, der
    oprettes under hver f��rste-niveau mappe.</p>

en: <p>Access to Squid server can be controlled via <b>ACL Groups</b>.</p>
da: <p>Adgang til Squid-server kan kontrolleres via <b>ACL-grupper</b>.</p>

en: <p><b>ACL Group</b> has various types and description of ACL Group depends
    on the particular type.</p>
da: <p><b>ACL-grupper</b> har flere typer, og beskrivelse af ACL-grupper afh��nger
    af den enkelte type.</p>

en: <p>In the <b>Access Control</b> table access can be denied or allowed to ACL Groups.
    If there are more ACL Groups in one line, it means that access will be allowed
    or denied for those who belong to all ACL Groups at the same time.</p>
da: <p>I tabellen <b>Adgangskontrol</b> kan ACL-grupper n��gtes eller tillades adgang.
    Hvis der er flere ACL-grupper i en linje, betyder det, at adgang n��gtes eller tillades
    for dem, der tilh��rer alle ACL-grupper p�� samme tid.</p>

en: <p><b>Access Control</b> table is checked in the order listed here.
    The first entry which matches is used.</p>
da: <p>Tabellen <b>Adgangskontrol</b> tjekkes i den her viste orden.
    Den f��rste indgang, der matcher, anvendes.</p>

en: <p><b>Access Log</b> defines the file where client activities are logged.</p>
da: <p><b>Adgangslog</b> angiver filen, hvor klientaktiviteter logges.</p>

en: <p><b>Cache Log</b> defines the file where general information about your
    cache's behavior is logged.</p>
da: <p><b>Cache-log</b> angiver filen hvor generelle informationer om din caches
    ���opf��rsel logges.</p>

en: <p><b>Cache Store Log</b> defines the location where the transaction log of all
    objects that are stored in the object store, as well as the time when the object
    gets deleted. This option can be left empty.</p>
da: <p><b>Cachens lagringslog</b> angiver placeringen af transaktionsloggen over
    ���alle objekter, der lagres i objektlageret, s�� vel som tidspunktet hvor objektet slettes.
    ���Denne valgmulighed kan efterlades tom.</p>

en: <p><b>Emulate Httpd Log</b> allows you to specify that Squid write its
    <b>Access Log</b> in HTTPD common log file format.</p>
da: <p><b>Emul��r Httpd-log</b> lader dig angive, at Squid skriver sin
    <b>Adgangslog</b> i filformatet HTTPD common log.</p>

en: <p><b>Connection Timeout</b> is an option to force Squid to close
    connections after a specified time.</p>
da: <p>Valgmuligheden <b>Tilslutningstidsudl��b</b> tvinger Squid til at lukke
    tilslutninger efter en angivet tid.</p>

en: <p><b>Client Lifetime</b> defines the maximum amount of time that a client
    (browser) is allowed to remain connected to the cache process.</p>
da: <p><b>Klientlevetid</b> angiver maksimal m��ngde tid, en klient (browser)
    har lov at forblive tilsluttet cache-processen.</p>

en: <p><b>Administrator's e-mail</b> is the address which will be added to any
    error pages that are displayed to clients. Defaults to either webmaster.</p>
da: <p><b>Admistrators e-mail</b> er adressen, der tilf��jes enhver fejlside,
    ���der vises til klienter. Standard er enhver webmaster.</p>

note: table cell
en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Add New HTTP Port
da: Tilf��j ny HTTP-port

en: Edit Current HTTP Port
da: Redig��r nuv��rende HTTP-port

en: Add New Refresh Pattern
da: Tilf��j nyt genopfriskningsm��nster

en: Edit Current refresh Pattern
da: Redig��r nuv��rende genopfriskningsm��nster

en: Min (in minutes)
da: Min. (i minutter)

en: Max (in minutes)
da: Maks. (i minutter)

en: Add New HTTP Access
da: Tilf��j ny HTTP-adgang

en: Edit HTTP Access
da: Redig��r HTTP-adgang

en: Allow
da: Tillad

en: Deny
da: N��gt

en: O&pposite
da: &Modsat

en: Add ACL
da: Tilf��j ACL

en: not
da: ikke

en: Add New ACL Group
da: Tilf��j ny ACL-gruppe

en: Edit ACL Group
da: Redig��r ACL-gruppe

note: Command line help text for the Xsquid module
en: Configuration of Squid cache proxy
da: Konfiguration af Squid cache-proxy

en: Port number must not be empty.
da: Portnummer m�� ikke v��re tomt.

en: Host must contain valid ip address or hostname.
da: V��rt skal indeholde gyldig IP-adresse eller v��rtsmaskinenavn.

en: Regular expression must not be empty.
da: Regul��rt udtryk m�� ikke v��re tomt.

en: Cache Memory + Size of Cache Directory
    must be more than Max Object Size.
da: Cache-hukommelse + st��rrelse p�� cache-mappe
    skal v��re st��rre end maksimal objektst��rrelse.

en: Cache directory must not be empty.
da: Cache-mappe m�� ikke v��re tomt.

en: ACL table must not be empty.
da: ACL-tabel m�� ikke v��re tomt.

en: ACL Group '%1' already exists with different type.
da: ACL-gruppen '%1' eksisterer allerede med anden type.

en: ACL Group '%1' has to have type '%2'.
da: ACL-gruppen %1' skal have typen '%2'.

en: If you want to change type of this ACL Group you must
    delete other ACL Groups with same name before that.
da: Hvis du vil ��ndre type p�� denne ACL-gruppe, skal du
    f��rst slette andre ACL-grupper med samme navn.

en: You can not change name of this ACL Group, because 
    it's used in Access Control table.
da: Du kan ikke ��ndre navn p�� denne ACL-gruppe, da den
    anvendes i adgangskontroltabellen.

en: If you want to change name of this ACL Group you must
    delete all of its occurences in Access Control table.
da: Hvis du vil ��ndre navnet p�� denne ACL-gruppe, skal du
    slette alle dens h��ndelser i adgangskontroltabellen.

en: If you change name of this ACL Group these options might be affected:
da: Hvis du ��ndrer navn p�� disse ACL-grupper, bliver disse valmuligheder m��ske ber��rt:

en: Change name anyway
da: ��ndr navn alligevel

en: Do not change name
da: ��ndr ikke navn

en: Name must not be empty.
da: Navn m�� ikke v��re tomt.

note: Report::Error( _("This ACL Group can't be deleted.\nIt's used in Access Control table."));
en: You must not delete this ACL Group, because 
    it's used in Access Control table.
da: Du m�� ikke slette denne ACL-gruppe, da den
    anvendes i adgangskontroltabellen.

en: If you delete this ACL Group these options might be affected:
da: Hvis du sletter disse ACL-grupper, bliver disse valgmuligheder m��ske ber��rt:

en: Delete anyway
da: Slet alligevel

note: Label::YesButton(),
en: Do not delete
da: Slet ikke

en: Access Log must not be empty.
da: Adgangslog m�� ikke v��re tomt.

en: Cache Log must not be empty.
da: Cache-log m�� ikke v��re tomt.

en: Incorrect pathname in Access Log field.
da: Ukorrekt stinavn i feltet Adgangslog.

en: Incorrect pathname in Cache Log field.
da: Ukorrekt stinavn i feltet Cache-log.

en: Incorrect pathname in Cache Store Log field.
da: Ukorrekt stinavn i feltet Cache-lagerlog.

en: Administrator's E-mail must not contain any white spaces.
da: Administrators e-mail m�� ikke indeholde hvide felter.

note: Initialization dialog caption
en: Squid Configuration
da: Squid-konfiguration

note: Initialization dialog contents
en: Initializing...
da: Initialiserer...
