zypper - en to da translation catalogue (150 entries)

en:  is unsigned, continue?
da:  er usigneret, vil du fortsætte?

en: Import key
da: Importér nøgle

en:  to trusted keyring?
da:  til betroet nøglering?

en:  is signed with an unknown key id:
da:  er signeret med en ukendt nøgle-id:

en: continue?
da: Fortsæt?

en: Do you want to trust key id
da: Ønsker du at have tillid til nøgle id

en:  fingerprint:
da:  fingeraftryk

en: Signature verification for
da: Signature verifikation for

en:  with public key id
da:  med offentlig nøgle-id

en:  failed, THIS IS RISKY!
da:  mislykkedes, DETTE ER RISIKABELT!

en: No digest for
da: Ingen oversigt for

en: Unknown digest
da: Ukendt oversigt

en: Digest verification failed for
da: Oversigt verifikation fejlede for

en: , expected
da: , forventet

en:  found
da:  fundet

en: Initializing Target
da: Initialiserer målet

en: not found
da: ikke fundet

en: skipping
da: udelader

en: (already installed)
da: (allerede installeret)

en: Failed to add '%s' to the list of packages to be installed.
da: Det mislykkedes at tilføje '%s' til listen af pakker der skal installeres.

en: Failed
da: Fejlede

en: Not found
da: Ikke fundet

en:  Solution %s:
da:  Løsning %s:

note: input prompt
en: number, (r)etry or (c)ancel>
da: nummer. (f)orsøg igen eller (a)nullér>

en: Applying solution %s
da: Anvendt løsning %s

en: %s Problems:
da: %s Problemer:

note: nothing to do;
en: Summary:
da: Sammendrag:

en: <install>
da: <installér>

en: <uninstall>
da: <Afinstallér>

en: Nothing to do.
da: Intet at gøre.

en: Parsing RPM database...
da: Fortolker RPM databasen...

en:  resolvables.
da: uløselige.

note: #217297
en: Parsing metadata for
da: Fortolker metadata for

en: Establishing status of aggregates
da: Fastslå status af sammenfatning

en: Resolving dependencies...
da: Løser afhængigheder...

en:  patches needed
da: rettelser er nødvendige

en:  security patches
da: sikkerhedsrettelser

en: Installed
da: Installeret

en: Uninstalled
da: Ikke-installeret

en: No Longer Applicable
da: Ikke længere anvendelig

en: Not Applicable
da: Ikke anvendelig

en: Applied
da: Anvendt

en: Not Needed
da: Ikke nødvendig

en: Broken
da: Brudt

en: Needed
da: Nødvendig

note: if ResStatus interface changes
en: error
da: Fejl

en: Catalog
da: Katalog

en: Name
da: Navn

en: Category
da: Kategori

en: WARNING: These are only the updates affecting the updater itself.
    There are others available too.
da: ADVARSEL: Dette er kun en opdatering vedrørende opdateringsværktøjet selv.
    Der er andre tilgængelige også.

en: Arch
da: Arkitektur

note: Skipping a patch because it is interactive and --skip-interactive is requested. %s is a name of a patch
en: WARNING: %s is interactive, skipped.
da: ADVARSEL: %s er interaktiv, undladt.

note: there are resolvables to install/uninstall
en: Continue?
da: Fortsæt?

en: committing
da: udfører

en: Package integrity check failed. This may be a problem with installation source or media. Try one of the following:
    
    - just retry previous command
    - refresh installation sources using 'zypper refresh'
    - use another installation media (if e.g. damaged)
    - use another installation source
da: Tjek af pakkeintegritet fejlede. Det kan være et problem med installationskilde eller medie. Prøv et af følgende:
    
    - forsøg blot forrige kommande
    - genopfrisk installationskilder ved at bruge zypper refresh
    _ brug et andet installationsmedie( f.eks. hvis det er beskadiget)
    - brug en andet installationskilde

en: WARNING: One of installed patches requires reboot of your machine. Please, do it as soon as possible.
da: ADVARSEL: En af de installerede rettelser kræver genstart af din maskine. Venligst det så hurtigt som muligt.

en: WARNING: One of installed patches affects the package manager itself, thus it requires restart before executing next operations.
da: ADVARSEL: En af de installerede rettelser påvirker pakkehåndtering selv, derfor er det påkrævet at genstarte før udførsel af næste aktivitet.

en: license
da: Licens

en: In order to install this package, you must agree to terms of the above licencse. Continue?
da: For at installere denne pakke, må du acceptere betingelserne for ovenstående licens.Ønsker du at fortsætte?

en: Aborting installation due to the need of license(s) confirmation.
da: Afbryder installationen fordi der kræves licensbekræftelse

en: Please, restart the operation in interactive mode and confirm agreement with required license(s).
da: Venligst, genstart handlingen i interaktiv tilstand og bekræft aftalen med påkrævet licens(er)

en: Aborting installation due to user disagreement with
da: Afbryder installationen fordi bruger er uenig med

en: Enabled
da: slået til

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Active
da: Aktiv

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Error reading system sources:
da: Fejl ved læsning af system kilder

en: Skipping disabled repository '%s'
da: Ignorér deaktiveret installationskilde '%s

en: Refreshing
da: Genopfrisker

en: Cleaning cache...
da: Rydder cachen...

en: Parsing repository metadata...
da: Fortolker installationskilde-metadata...

en: DONE
da: UDFØRT

en: Error reading repository '%s':
da: Kunne ikke læse installationskilde '%s'.

en: Skipping repository '%s'
da: Ignorér installationskilde '%s'

en: All system sources have been refreshed.
da: Alle system kilder er blevet opdateret.

en: Adding repository '%s'.
da: Tilføjer arkiv '%s'.

en: Repository '%s' successfully added:
da: Arkiv '%s' er tilføjet med succes:

en: Zypper happy! Detected repository type matches the one specified in the --type option.
da: Zypper er glad! Den fundne installationskildetype matcher den der er specificeret i --type- valgmuligheder.

en: Warning! Overriding detected repository type '%s' with manually specified '%s'.
da: Advarsel! Erstatter fundne installationskilde type '%s' med manuel specificeret '%s'

en: Warning: Unknown repository type '%s'. Using detected type '%s' instead.
da: Advarsel: Ukendt installationskilde-type '%s'. Brug den genkendte type '%s' istedet.

en: Continuing anyway
da: Fortsæt alligevel

en: removing source
da: sletter kilde

note: boost::format: %s is fine regardless of the actual type :-)
en: Source %s not found.
da: Kilde %s blev ikke fundet.

en: URL is invalid:
da: URL er ugyldig.

note: list name, exact match
en: ZENworks Management Daemon is running.
    WARNING: this command will not synchronize changes.
    Use rug or yast2 for that.
da: Zenworks håndterings-dæmon kører.
    ADVARSEL: denne kommando vil ikke synkronisere ændringerne.
    Brug rug eller yast2 til dette.

en: Sorry, you need root privileges to use system sources, disabling them...
da: Desværre. Du skal have administrator-rettigheder for at bruge systemkilder. deaktiverer dem...

en: Restoring system sources...
da: Gendanner systemkilder...

en: Failed to restore sources
da: Kan ikke gendanne kilder.

en: Can't access repository
da: Kan ikke tilgå installationskilde

en: The updater could not access the package manager engine. This usually happens when you have another application (like YaST) using it at the same time. Please close other applications and check again for updates.
da: Opgraderingsværktøjet kunne ikke tilgå pakkehåndterings-motoren.Dette sker som regel når du har et anden program (som YaST) til at bruge den på samme tid. Venligst luk det andet program og tjek for opdateringer igen.

en: Couldn't restore source.
    Detail: %s
da: kunne ikke genskabe kilde.
    Detaljer. %s

en: There are no update sources defined. Please add one or more update sources in order to be notified of updates.
da: Der er ikke nogen opdateringskilder defineret. Venligst tilføj en eller flere opdateringskilder i rækkefølge til opdatering.

en: (A)bort, (R)etry, (I)gnore?
da: (A)fbryd, (G)entag,(I)gnorér?

en: Unknown option
da: Ukendt 'valgmulighed

en: Missing argument for
da: Manglende argument for

en:  not found.
da:  ikke fundet.

en: Catalog:
da: Katalog.

en: Name:
da: Navn.

en: Arch:
da: Ark.

en: Installed:
da: Installeret.

en: up-to-date
da: opdateret

en: out-of-date (version
da: forældet (version

en:  installed)
da:  installeret)

en: not installed
da: ikke installeret

en: Installed Size:
da: Størrelse installeret:

en: Summary:
da: Opsummering:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: No sources. Zypper currently searches within installationsources only.
da: Ingen kilder. Zypper søger aktuelt kun i installationskilder

en: Pre-caching installed resolvables matching given search criteria...
da: Præ-caching installerede resolvables matcher et givet søge kriterie...

en:  out of (
da:  forældet (

en: cached.
da: Lagret

en:  is not a valid regular expression: "
da: er ikke et gyldig almindelig udtryk. "

en: This is a bug, please file a bug report against zypper.
da: Dette er en fejl. Udfyld venlist en fejlrapport med zypper.

en: URL is invalid.
da: URL-adressen er ugyldig.

en:   Commands:
    	help			Help
    	shell, sh		Accept multiple commands at once
    	install, in		Install packages or resolvables
    	remove, rm		Remove packages or resolvables
    	search, se		Search for packages matching a pattern
    	service-list, sl	List services, also called installation sources
    	service-add, sa		Add a new service
    	service-delete, sd	Delete a service
    	service-rename, sr	Rename a service
    	refresh, ref		Refresh all installation sources
    	patch-check, pchk	Check for patches
    	patches, pch		List patches
    	list-updates, lu	List updates
    	update, up		Update packages
    	info, if		Show full information for packages
    	patch-info		Show full information for patches
da:   Kommandoer:
    	help			Hjælp
     	shell, sh		Accepter flere kommandoer på én gang
     	install, in		Installer pakker eller ændringer
     	remove, rm		Fjern pakker eller ændringer
     	search, se		Søg efter pakker, der matcher et mønster
     	tservice-list, sl	Angiv tjenester, også kaldet installationskilder
     	service-add, ssa		Tilføj en ny tjeneste
     	service-delete, sd	Slet en tjeneste
     	service-rename, sr	Omdøb en tjeneste
     	refresh, ref		Opdater alle installationskilder
     	patch-check, pchk	Kontroller, om der er rettelser
     	patches, pch		Angiv rettelser
     	list-updates, lu	Angiv opdateringer
     	update, up		Opdater pakker
     	info, if		Vis alle oplysninger om pakker
     	patch-info		Vis alle oplysninger om rettelser

en:   Options:
    	--help, -h		Help
    	--version, -V		Output the version number
    	--verbose, -v		Increase verbosity
    	--terse, -t		Terse output for machine consumption
    	--table-style, -s	Table style (integer)
    	--rug-compatible, -r	Turn on rug compatibility
    	--non-interactive	Don't ask anything, use default answers automatically. (under development)
    	--root, -R <dir>	Operate on a different root directory
da:   Valgmulighed:
    	--hjælp, -h		Hjælp
    	--version, -V		Uddata versions nummer
    	--uddybende, -v		Mere uddybende
    	--forenklet, -t		Forenklet uddata for maskine-forbrug
    	--tabel-typografi, -s	Tabel typografi (heltal)
    	--rug-kompatible, -r	Slå rug kompatibel til
    	--ikke-interaktive	Spørg ikke om noget, brug standard svar automatisk. (under udvikling)
    	--administrator, -R <dir>	Arbejd på en andet administrator mappe

en: Verbosity
da: Uddybende

en: Invalid table style
da: Ugyldig tabeltypografi

en: Try -h for help
da: Prøv -h for at få hjælp

en:   Source options:
    	--disable-system-sources, -D		Do not read the system sources
    	--source, -S		Read additional source
da:   Kildevalgmuligheder:
    	--disable-system-sources, -D		Læs ikke systemkilderne
     	--source, -S		Læs ekstra kilde

en:   Target options:
    	--disable-system-resolvables, -T		Do not read system installed resolvables
da:   Målvalgmuligheder:
    	--disable-system-resolvables, -T		Læs ikke ændringer, der er installeret på systemet

en:   Command options:
    	--catalog,-c		Only from this catalog (under development)
    	--type,-t		Type of resolvable (default: package)
    	--no-confirm,-y	Do not require user confirmation
da:   Kommandovalgmuligheder:
    	--catalog,-c		Kun fra dette katalog (under udvikling)
     	--type,-t		Type af ændring (standard: pakke)
     	--no-confirm,-y	Kræver ikke brugerbekræftelse

en:   Command options:
    	--type,-t		Type of resolvable (default: package)
    	--no-confirm,-y	Do not require user confirmation
da:   Kommandovalgmuligheder:
    	--type,-t		Type af ændring (standard: pakke)
     	--no-confirm,-y	Kræver ikke brugerbekræftelse

en: service-add [options] URI [alias]
    
    Add a service (installation source) to the system.
      Command options:
    	--repo,-r <FILE.repo>	Read the URL and alias from a file
    				(even remote)
    	--type,-t <TYPE>	Type of repository (YaST, YUM, or Plaindir)
    	--disabled,-d		Add the service as disabled
    	--no-refresh,-n		Do not automatically refresh the metadata
da: service-add [valgmuligheder] URI [alias]
    
     Tilføj en tjeneste (installationskilde) til systemet.
       Kommandovalgmuligheder:
     	--repo,-r <FIL.repo>	Læs URL-adresse og alias fra en fil
     				(også ekstern)
     	--type,-t <TYPE>	Type af lagersted (YaST, YUM eller Plaindir)
     	--disabled,-d		Tilføj tjenesten som deaktiveret
     	--no-refresh,-n		Opdater ikke automatisk metadataene

en: service-list
    
    List all defined system services (installation sources).
    This command has no options.
da: service-list
    
     Angiv alle definerede systemtjenester (installationskilder).
     Denne kommando har ingen valgmuligheder.

en: service-delete [options] <URI|alias>
    
    Remove service (installation source) from the system.
    This command has no options.
da: service-delete [valgmuligheder] <URI|alias>
    
     Fjern service (installationskilde) fra systemet.
     Denne kommando har ingen valgmuligheder.

en: service-rename [options] <URI|alias> <new-alias>
    
    Assign new alias to the service specified by URI or current alias.
    This command has no options.
da: service-rename [valgmuligheder] <URI|alias> <nyt-alias>
    
     Tildel nyt alias til den tjeneste, der er angivet ved hjælp af URI eller det aktuelle alias.
     Denne kommando har ingen valgmuligheder.

en: zypper refresh
    
    Refresh all installation sources found in the system.
da: zypper refresh
    
     Opdater alle installationskilder i systemet.

en: list-updates [options]
    
    List all available updates
    
      Command options:
    	--type,-t		Type of resolvable (default: patch)
da: list-updates [valgmuligheder]
    
     Vis alle tilgængelige opdateringer
     
       Kommandovalgmuligheder:
     	--type,-t		Type af ændring (standard: rettelse)

en:   Command options:
    	--type,-t		Type of resolvable (default: patch)
    	--no-confirm,-y		Do not require user confirmation
    	--skip-interactive		Skip interactive updates
da:   Kommandovalgmuligheder:
    	--type,-t		Type af ændring (standard: rettelse)
     	--no-confirm,-y		Der kræves ikke brugerbekræftelse
     	--skip-interactive		Spring interaktive opdateringer over

en: zypper [global-options] search [options] [querystring...]
    
    'search' - Search for packages matching given search strings
    
      Command options:
        --match-all            Search for a match to all search strings (default)
        --match-any            Search for a match to any of the search strings
        --match-substrings     Matches for search strings may be partial words (default)
        --match-words          Matches for search strings may only be whole words
        --match-exact          Searches for an exact package name
    -d, --search-descriptions  Search also in package summaries and descriptions.
    -c, --case-sensitive       Perform case-sensitive search.
    -i, --installed-only       Show only packages that are already installed.
    -u, --uninstalled-only     Show only packages that are not currently installed.
    -t, --type                 Search only for packages of the specified type.
        --sort-by-name         Sort packages by name (default).
        --sort-by-catalog      Sort packages by catalog (source).
    
    * and ? wildcards can also be used within search strings.
da: zypper [globale-valgmuligheder] search [valgmuligheder] [søgestreng...]
    
     'search' - Søg efter pakker, der matcher bestemte søgestrenge
     
       Kommandovalgmuligheder:
         --match-all            Søg efter et matchende resultat til alle søgestrenge  (standard)
         --match-any            Søg efter et matchende resultat til en eller flere af søgestrengene
         --match-substrings     De matchende resultater til søgestrengene kan være dele af ord (standard)
         --match-words          De matchende resultater til søgestrengene kan kun være hele ord
         --match-exact          Søger efter et nøjagtigt pakkenavn
     -d, --search-descriptions  Søg også i pakkeopsummeringer og -beskrivelser.
     -c, --case-sensitive       Udfør en søgning, hvor der skelnes mellem store og små bogstaver.
     -i, --installed-only       Vis kun pakker, der allerede er installeret.
     -u, --uninstalled-only     Vis kun pakker, der aktuelt ikke er installeret.
     -t, --type                 Søg kun efter pakker af den angivne type.
         --sort-by-name         Sorter pakker efter navn (standard).
         --sort-by-catalog      Sorter pakker efter katalog (kilde).
     
     Jokertegnene * og ? kan bruges i søgestrenge.

en: patch-check
    
    Check for available patches
    
    This command has no options.
da: patch-check
    
     Kontroller, om der er tilgængelige rettelser
     
     Denne kommando har ingen valgmuligheder.

en: patches
    
    List all available patches
    
    This command has no options.
da: patches
    
     Vis alle tilgængelige rettelser
     
     Denne kommando har ingen valgmuligheder.

en: zypper [global-options] info [name...]
    
    'info' -- Show full information for packages
da: zypper [globale-valgmuligheder] info [navn...]
    
     'info' -- Vis alle oplysninger om pakker

en: zypper [global-options] patch-info [patchname...]
    
    'patch-info' -- Show detailed information for patches
da: zypper [globale-valgmuligheder] patch-info [rettelsesnavn...]
    
     'patch-info' -- Vis detaljerede oplysninger om rettelser

en: zypper [global-options] moo
    
    'moo' - Show an animal
da: zypper [globale-valgmuligheder] moo
    
     'moo' - Vis et dyr

note: empty command is treated earlier #235709
en: Unknown command
da: Ukendt kommando

en: Non-Option Program Arguments:
da: Programargumenter uden valgmulighed:

en: Ignoring --terse (provided only for rug compatibility)
da: Ignorerer --forenklet (kun til rug-kompatibilitet)

en: Ignoring installed resolvables...
da: Ignorerer installerede ændringer...

en: A ZYpp transaction is already in progress.
da: Der udføres allerede en ZYpp-transaktion.

en: Unknown resolvable type
da: Ukendt ændringstype

en: Warning: No sources. Operating only with the installed resolvables. Nothing can be installed.
da: Advarsel: Ingen kilder. Der anvendes kun installerede ændringer. Det er ikke muligt at installere noget.

en: Please file a bug report about this.
da: Udfyld en fejlrapport om dette.

note: remember not to translate the URL unless you translate the actual page :)
en: See http://en.opensuse.org/Zypper#Troubleshooting for instructions.
da: Du kan få vejledning på http://en.opensuse.org/Zypper#Troubleshooting.

en: Unexpected exception.
da: Uventet undtagelse.

en: Unknown command '%s'
da: Ukendt kommando '%s'

en: Downloading:
da: Downloader:
